Warning: include(/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include(): Failed opening '/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php56-fpm/lib/php') in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include_once(/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82

Warning: include_once(): Failed opening '/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php56-fpm/lib/php') in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82
Więcej niż 1000 słów | What's Up Magazine

rys. fb.com/anetasobierysuje

Więcej niż 1000 słów

Zanim powstało pismo, z jakiego dziś korzystamy, ludzie przekazywali swoje myśli za pomocą obrazków. Dlaczego więc nie wrócić do korzeni i zamiast pisać – rysować?

– Myślenie wizualne, czyli myślenie obrazami, to wykorzystanie rysunku w biznesie czy edukacji. To posługiwanie się prostymi symbolami rysunkowymi, by przyswoić, wytłumaczyć czy zanotować skomplikowane zjawiska, pomysły, idee. To odwrót od świata, w którym jesteśmy zasypywani wieloma pisanymi treściami, w kierunku prostszej formy komunikacji – mówi Aneta Böhm-Czechowicz, która pod marką Aneta sobie rysuje pokazuje, jak wprowadzić myślenie wizualne do codziennej pracy.

Aneta sobie rysuje. I radzi, co robić, gdy goni Was deadline. (rys. fb.com/anetasobierysuje)

Człowiek z natury myśli przecież obrazami. Co widzimy, gdy słyszymy „pies”? Raczej nie litery tworzące to słowo, ale merdającego ogonem zwierzaka. A jakie skojarzenia przychodzą do głowy na widok rysunku płetwy rekina zanurzonej w wodzie? Zagrożenie, niebezpieczeństwo, ryzyko. Obrazy w danym kręgu kulturowym uruchamiają bowiem ten sam ciąg myśli. Dlatego stosując myślenie wizualne jesteśmy w stanie, bazując na schematach i skojarzeniach, przekazać maksimum treści przy użyciu minimum symboli.

– Badania potwierdzają, że wykorzystywanie słowa pisanego lub mówionego oraz dopasowanych do niego ikon i grafik zwiększa efektywność nauki. Dlatego ta metoda jest chętnie używana podczas szkoleń. Na dodatek to coś niesztampowego, co sprawia, że wykłady są ciekawsze dla uczestników. Rysowanie pozwala również uporządkować myśli i przedstawić je graficznie. Mówi się, że to, co jest narysowane, jest już w połowie zrobione – dodaje ekspertka.

Myślenie wizualne sprawdza się też jako element komunikacji wewnętrznej w firmie. Menedżerowie w ten sposób mogą uczynić swój przekaz bardziej przejrzysty i czytelny dla pracowników, a także zwiększyć jego atrakcyjność i pozytywny odbiór. Warto też zastosować myślenie obrazami w pracy zespołowej. Gdy graficznie rozrysuje się podstawowe założenia projektu, łatwo można coś do nich dorysować. W ten sposób można rozwijać projekty i szukać nowych rozwiązań. Pobudza to też kreatywność zespołu i wprowadza element zabawy do rutynowych obowiązków.

Aneta radzi, jak przetrwać 8 godzin w pracy. (rys. fb.com/anetasobierysuje)

– Dobrym pomysłem jest używanie post-itów, jak na warsztatach facylitowanych. Na karteczkach możemy przecież nie tylko pisać, ale i rysować. W ten sposób rysunkami można tworzyć całe mapy myśli, rozrysowywać procesy, przekształcać, szukać rozwiązań, optymalizować – tłumaczy autorka fanpage’a „Aneta sobie rysuje”.

Myślenie wizualne możemy wykorzystywać też na co dzień, gdy chcemy coś szybko zanotować i zapamiętać, albo gdy jesteśmy słuchaczami wykładów, paneli, konferencji. Przetwarzając treść na słowa kluczowe i rysunki zapamiętamy więcej, niż automatycznie wklepując je do komputera.

– Wdrożenie myślenia wizualnego nie wymaga talentu, tylko pokonania bariery wstydu. Wielu osobom wydaje się, że nie umieją rysować, a przecież prawie każdy podczas wykładów na studiach tworzył proste obrazy na marginesach zeszytów. Tu nie chodzi o wyrafinowane malarstwo, tylko o proste ikony: chmurki, przedmioty, ludziki w różnych pozach. Ktoś czasami się zapiera, a na końcu mówi: „Wow! Nie sądziłem, że tak prosto można to narysować” – zapewnia Aneta Böhm-Czechowicz.

Dagmara Marcinek

Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kocha stare kino i nowe technologie. O  tym, co piszczy w kulturze pisze w portalu Kulturatka.pl, o polskie filmy dokumentalne dba w KFF Sales&Promotion, a wszystko inne komentuje na twitterze: @_miss_waldorf_. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *