Szukamy krakowskich filantropów

Kiedy pomagamy innym, to w istocie pomagamy też sobie, ponieważ wszelkie dobro zatacza koło i wraca do nas – taką dewizą kierują się zapewne laureaci tytułu „Filantrop Krakowa”, przyznawanego przez Prezydenta Miasta Krakowa od 2000 roku. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji już wkrótce – do 31 marca można zgłaszać kandydatury osób lub organizacji, szczególnie zasłużonych na polu dobroczynności.

– Nasze wyróżnienie pozwala wydobywać z cienia najbardziej szlachetne uczynki i działania oraz promować wspaniałą postawę krakowskich Filantropów – ludzi, którzy bezinteresownie oddają innym swój czas, talenty, siłę i energię – zwraca uwagę prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Działalność laureatów służy nie tylko lokalnym społecznościom, ale stopniowo zmienia nasze miasto, stanowiąc ważny element budowania społeczeństwa obywatelskiego.

W ciągu siedemnastu dotychczasowych edycji tytułem Filantropa uhonorowano 52 osoby, instytucje, firmy i organizacje, które niewątpliwie doceniają jego nobilitujący charakter: posługują się tytułem w swojej bieżącej działalności, wydawnictwach, wywiadach, artykułach, audycjach radiowych i telewizyjnych, do których są zapraszani. W gronie laureatów tytułu znaleźli się m.in. Jan Kościuszko, organizator największej w Europie Wigilii dla potrzebujących i bezdomnych, Wiesław Ibek, prezydent Fundacji „Prometeusz”, Grzegorz Piątek, twórca robota ułatwiającego rehabilitację, ale także Areszt Śledzy w Krakowie Podgórzu, nieodpłatnie zatrudniający osadzonych na rzecz instytucji, zajmujących się niesieniem pomocy czy Fundacja Radia ZET, pomagająca dzieciom z chorobami serca.

W tym roku po raz pierwszy grono nagrodzonych wzrośnie do pięciu – oznacza to z jednej strony, że coraz więcej osób niesie bezinteresowną pomoc potrzebującym i ubogim. Z drugiej zaś zwraca uwagę na fakt, że zwiększa się także ilość osób, które wymagają wsparcia. Przyczyniają się do tego nie tylko losowe sytuacje pojedynczych osób, ale także problemy systemowe: pogłębiające się rozwarstwienia społeczne i starzenie się społeczeństwa czy niedostosowanie do zmieniających się warunków i zwiększającego się tempa życia. Tym bardziej warto wyróżniać osoby i instytucje, które niosą bezinteresowną pomoc.

Co ciekawe, nie zawsze wymaga ona wysokich nakładów pieniężnych – każdego roku tytuły przyznawane są w dwóch kategoriach: obok wkładu finansowego w pomoc udzieloną osobom lub podmiotom, tytułem Filantropa Krakowa nagradza się także za najciekawszą formę i efektywność filantropii. Chociażby dlatego wśród wyróżnionych znajduje się z jednej strony firma Oknoplast, wspierająca finansowo i rzeczowo ważne inicjatywy społeczne, z drugiej zaś – choćby Ferdynand Podolecki, który na własnej działce w Dolinie Mnikowskiej organizował „wczasy pod gruszą” dla osób najbiedniejszych. Pomysły na pomoc potrzebującym, jakie pojawiły się przez osiemnaście lat, można wymieniać długo – wciąż jeszcze pozostaje pole do popisu dla współczesnych Filantropów.

– Niesienie pomocy przeciwstawia się egoizmowi w życiu publicznym, jest wyrazem szacunku i solidarności wobec najuboższych – zwraca uwagę prezydent Jacek Majchrowski. Tym bardziej warto doceniać osoby, które bezinteresownie ofiarują taką pomoc, wyróżniać je i nagradzać. Kandydatów do tytułu Filantropa Krakowa można zgłaszać do 31 marca w Biurze Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, zaś szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie www.filantrop.krakow.pl.

Piotrek Banasik

Ma aparat, dlatego robi zdjęcia (czasami nawet fotografie). Założyciel atelier fotograficznego BananStudio.pl. Miłośnik jazzu, kotów (w zasadzie kota – Szalika) i tarty ze szpinakiem, fan piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *