Start-upy wystartują w High5ive!

Dwa poziomy, 4 tysiące metrów kwadratowych i miejsce dla ponad czterystu start-upów – wszystko to znajdzie się na dwóch poziomach biurowca High5ive przy ul. Pawiej w Krakowie. To efekt inwestycji firmy Skanska w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce.

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Sebastian Kolisz (fot. P. Banasik)

O tym, że to olbrzymia szansa dla młodych firm, opowiadał Sebastian Kolisz, Dyrektor Regionalny Business Link Kraków: – Start-upy rzadko mogą pozwolić sobie na nowoczesną siedzibę, więc zaczynają tworzyć biznes w przysłowiowych garażach czy piwnicach. Business Link odpowiada na ich potrzeby i tworzy nową przestrzeń w biurowcu High5ive – zdradza Sebastian Kolisz. Na czterech tysiącach metrów znajdą się nie tylko przestrzenie co-workingowe i wydzielone biura w wysokim standardzie, z klasycznym designem i dbałością o każdy detal, ale także sale konferencyjne, strefy relaksu czy kawiarnia biznesowa.

To wszystko, zdaniem pomysłodawców współpracy, pozwoli stworzyć „efekt wow”, który da szansę młodym przedsiębiorcom na pracę w wygodnych, reprezentacyjnych miejscach, zwiększając tym samym prestiż i wiarygodność ich projektów biznesowych. – W taki sposób budujemy wizerunek i umożliwiamy efektywny rozwój przedsiębiorstw, znajdujących się na początku biznesowej drogi – opowiada Dyrektor Regionalny Business Link Kraków.

– Tym, co wyróżnia Kraków na mapie polskich start-upów, jest jego artystyczny klimat – tłumaczy Sebastian Kolisz. – Dlatego będziemy starali się odtworzyć go w High5ive, bo to daje szanse na tworzenie interesujących innowacji – dodaje.

High5ive (fot. P. Banasik)

High5ive (fot. P. Banasik)

Krakowska siedziba to jedna z około 12 planowanych lokalizacji Business Link w Europie Środkowo-Wschodniej. Skanska zainwestuje w tym celu 40 milionów złotych, zaś cały projekt rozłożono w czasie i uzależniono od wypełniania wyznaczonych wspólnie celów biznesowych. Zdaniem Katarzyny Zawodnej, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, współpraca z Business Link to również nowe możliwości wzrostu dla firm z sektora usług biznesowych.

– Dywersyfikujemy nasze portfolio nieruchomościowe, uzupełniając je o elastyczną i kreatywną przestrzeń biurową dostępną non-stop, którą można wynająć „na żądanie” w pakiecie z programem akceleracyjnym i mentoringowym – opowiada Katarzyna Zawodna. Zwraca jednocześnie uwagę, że dla dużych graczy szczególnie cenna będzie możliwość wynajmu miejsc do pracy ad hoc bez konieczności tradycyjnych zapisów w umowach, ale też bliska współpraca ze środowiskami startupowymi. To pierwsza tak rozbudowana oferta dla biznesu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Katarzyna Zawodna.

Współpraca Skanska i Business Link jest przykładem zrównoważonego podejścia do biznesu. Deweloper nie przejmuje startupu, ale inwestuje w jego rozwój, stając się jego równorzędnym partnerem.

Piotrek Banasik

Ma aparat, dlatego robi zdjęcia (czasami nawet fotografie). Założyciel atelier fotograficznego BananStudio.pl. Miłośnik jazzu, kotów (w zasadzie kota – Szalika) i tarty ze szpinakiem, fan piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *