Przyjdź! Graj i śpiewaj gospel!

Warsztaty, koncerty, spotkania z artystami, wyjątkowi goście z Polski i z zagranicy, a w finale – ponad 300 osób na jednej scenie. To wszystko czeka na uczestników i widzów Festiwalu 7xGospel, który po raz dwunasty zagości w Krakowie. Między 12 a 22 października coś dla siebie znajdą panie i panowie, dzieci i seniorzy, wokaliści i perkusiści, słowem: wszyscy miłośnicy muzyki gospel, która łączy, dostarcza emocji i urzeka.

Gospel to nie tylko gatunek muzyki sakralnej, który z dalekiej Ameryki trafił pod polskie strzechy. – Gospel to po prostu „dobra nowina” o zbawieniu, którą staramy się głosić. Nie tylko śpiewem, ale też muzyką, tańcem, pantomimą, w każdy możliwy sposób – opowiada Lea Kjeldsen, założycielka pierwszego krakowskiego chóru gospelowego. Dziś w Krakowie i okolicach działa kilkanaście zespołów wokalnych, odwołujących się do tego gatunku, tworzących jedną wielką gospelową rodzinę, do której łatwo trafić i w niej pozostać.

Świetną okazją, by poznać się z muzyką i środowiskiem jest Festiwal 7xGospel, cykl spotkań, warsztatów i koncertów, organizowany przez Stowarzyszenie Gospel już od dwunastu lat. Na imprezę, która w tym roku potrwa aż jedenaście dni, ściągają goście z Polski i z zagranicy, bo w bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

7xGospel to największy w Polsce festiwal tej muzyki, nie tylko ze względu na jego długość. Centralnym momentem jest koncert finałowy, podczas którego wokaliści uczestniczący w głównych warsztatach, występują na jednej wielkiej scenie, kierowani przez gwiazdę muzyki gospel. W tym roku gospelowiczów ugości kino Kijów.Centrum, a wielki finał trzydniowych warsztatów poprowadzi brytyjski wokalista Colin Vassel, jeden z najbardziej charyzmatycznych dyrygentów gospel w Londynie, a także duet Siobhan i Olrick Coker z zespołu The Cokers.

Festiwal 7xGospel,12-22 października 2017. (fot. P. Banasik)

– Festiwal 7xGospel to różnorodne działania: koncerty polskich i zagranicznych artystów czy warsztaty dla chórów, solistów i muzyków to ważna, ale niejedyna część naszych działań – przekonuje Lea Kjeldsen. — Na specjalne spotkania warsztatowe zapraszamy też dzieci (od 5 do 12 lat), mamy z małymi dziećmi (od 6 miesięcy do 3 lat), mężczyzn czy seniorów. Swoje miejsce będą mieli bębniarze czy miłośnicy pantomimy: w ciągu jedenastu dni znajdzie się czas dla wszystkich chętnych – zapewnia.

Bo – jak przekonują organizatorzy festiwalu ze Stowarzyszenia Gospel – to muzyka dla każdego. Lea Kjeldsen, pod której dyrygenckimi skrzydłami w kilku krakowskich zespołach przewinęło się pewnie kilkaset osób, zwraca uwagę, że umiejętności muzyczne są ważne, ale dużo istotniejsze jest serce do śpiewania. – Gospel jest prawdziwy tylko wtedy, kiedy śpiewa się go z głębi serca – zdradza.

 

Pośpiewać i pograć z głębi serca będzie można od 12 do 22 października w różnych miejscach Krakowa. W ramach 12. Festiwali 7xGospel przewidziano warsztaty:

– Hands of Worship – pantomima z elementami języka migowego (dla wszystkich chętnych),
– Śpiew – Ruch – Radość – warsztaty wokalne dla seniorów,
– Faceci w Czerni – warsztaty wokalne dla mężczyzn,
– Mama Gospel – warsztaty wokalne dla mam z dziećmi,
– Gospel Kids – warsztaty wokalne dla dzieci,
– Gospel DrumCapella – warsztaty wokalne i bębniarskie (dla wszystkich chętnych),
– 18. Warsztaty Gospel – warsztaty wokalne dla wszystkich chętnych.

Zgłoszeń na warsztaty można dokonywać przez stronę internetową festiwalu – liczba miejsc ograniczona.

7xGospel to także koncerty gwiazd i spotkania z artystami. Na festiwalowej scenach pojawią się m.in. Shara McKee &The Pentecostals of Katy, Siobhan i Olrick Coker, Marcus Theroit i  Colin Vassell. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.7xGospel.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *