Pomóż wysłać KrakSat w kosmos!

KRAKsat to projekt wysłania satelity badawczej w kosmos przez studentów AGH i UJ. KRAKsat to pierwsza w Polsce satelita typu Tubesat i pierwsza na świecie satelita, która do sterowania położeniem wykorzystywać będzie ferrofluid. Pomóc w wysłaniu satelity w kosmos może każdy, wpłacając pieniądze poprzez platformę PolakPotrafi.

 

KRAKsat to walec o średnicy 10cmx13cm wysokości o wadze tylko 750 g, czyli jest wielkości litrowego słoika. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma przed sobą wielkie zadanie! Satelita zostanie wyrzucona w kosmos na wysokość 310 km (czyli więcej niż odległość między Krakowem a Warszawą, Wrocławiem czy Lwowem).

Po wystrzeleniu dokona pomiaru temperatury, indukcyjności pola magnetycznego, natężenia światła i wiele innych. W tym czasie musi sprostać naprawdę ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170C do 110C!), niskie ciśnienie, mikrograwitacja, zjonizowane gazy. Po trzech miesiącach ciągłych pomiarów i eksperymentów satelita wytraci prędkość i spali się w atmosferze.

Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Chcemy sprawdzić realność pomysłu użycia go jako ciekłego koła zamachowego. Przy braku grawitacji w przestrzeni kosmicznej wprowadzimy ferrofluid w polu magnetycznym w ruch wirowy. Jeśli eksperyment się powiedzie – ciecz w zbiorniku powinna przyjąć oczekiwaną przez nas prędkość i spowodować zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku.

Problem wymaga wybrania odpowiedniego materiału, wielu godzin spędzonych w laboratorium, testów przeprowadzonych w polu grawitacyjnym oraz oczywiście funduszy.

Wynalazek mógłby obniżyć koszt i zwiększyć niezawodność systemów stabilizacji wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej. Co więcej, nowa technologia może stać się polskim akcentem w odkrywaniu kosmosu. Powstanie KrakSat może wesprzeć każdy wpłacając pieniądze przez platformę PolakPotrafi i w zamian za to odbierając kosmiczne nagrody!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *