Polacy na liście New Europe 100

Lista New Europe 100 to lista najciekawszych liderów z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku znalazło się na niej aż 49 Polaków (w 29 zespołach). To najwięksi innowatorzy w obszarach biznesu, polityki, kultury, nauki i działań społecznych.

 Lista New Europe 100 została po raz pierwszy ogłoszona w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie w październiku 2014. Jej pomysłodawcami jest Res Publica wraz z Google, Funduszem Wyszehradzkim, a także we współpracy z Financial Times oraz kilkudziesięcioma instytucjami z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku ranking New Europe 100: eastern Europe’s emerging technology stars przedstawiono już po raz czwarty. 

– Istnieją światowe rankingi najmądrzejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych. Res Publica chce wskazać te osoby z Europy Środkowej i Wschodniej, które dopiero znajdą się na takich listach. Wyróżnia ich odwaga myślenia, pomysłowość, wyjątkowe umiejętności. Jesteśmy przekonani, że to właśnie te osoby i ich idee nadają lub będą nadawać kierunek zmianom na świecie – mówił w ubiegłym roku Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publiki.

W tegorocznej edycji zestawienia, wyróżnionych zostało aż 49 Polaków, nie oznacza to jednak, że prawie połowę listy stanowią Polacy – ranking uwzględnia bowiem zespoły, czasami kilkuosobowe, a tych znalazło się na liście 29. 

Wśród laureatów nie zabrakło nazwisk, o których pisaliśmy już na naszym portalu: są Piotr Hołubowicz, Artur Racicki twórcy start-upu produkującego solarne ławki Seedia, Wiktor Warchałowski współzałożyciel Airly, start-upu monitorującego jakość powietrza, Dominik Nowak, Radek Jarema, przedstawiciele krakowskiej firmy Husiarion, platformy do tworzenia robotów czy Natalia Hatalska, założycielka instytutu badawczego Infuture Hatalska Foresight Institute, o której przeczytacie w grudniowym numerze What’s Up Magazine.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *