Park linowy czy smogochłonne bluszcze?

Tylko do 30 czerwca można oddawać głosy na projekty mieszkańców zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Propozycje są bardzo różnorodne – od remontu ulic i chodników, przez wydarzenia edukacyjno-kulturalne, po tężnie solankowe.

Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy nie tylko decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta Krakowa. To proces, dzięki któremu mogą przede wszystkim bezpośrednio oddziaływać na miasto priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. Narzędziem, które wspiera budowanie lokalnego kapitału społecznego i poszukiwanie innowacji społecznych.

To już IV edycja budżetu obywatelskiego w Krakowie. Dzięki temu to sami mieszkańcy zadecydują na co zostanie przeznaczonych aż kilka milionów z tegorocznego budżetu. Każdy może oddać swój głos na trzy projekty ogólnomiejskie oraz trzy projekty dotyczące dzielnicy zamieszkania. Wszystkie propozycje, które biorą udział w rywalizacji dostępne są na stronie internetowej.

Jakie są tegoroczne projekty? Wiele z nich dotyczy remontów, utworzenia nowych parkingów, ścieżek rowerowych czy wiat dla rowerów. Nie brakuje też wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży czy kulturalnych rozrywek dla dorosłych. Jak w poprzednich latach, mieszkańcy postulują o utworzenie stref workoutu na świeżym powietrzu. Bardzo dużo projektów dotyczy zazieleniania miasta i walki ze smogiem. Zamiast narzekać w zimie na jakość powietrza, można oddać głos i zmusić tym samym władze miasta, by to właśnie na ochronę przed smogiem wydały część budżetu.

Zagłosować można elektronicznie i papierowo, wystarczy mieć dostęp do internetu i wejść na platformę budzet.krakow.pl albo podejść do jednego z licznych punktów głosowania rozlokowanych w całym mieście, by otrzymać papierową kartę do głosowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *