Rozpościera się biznesowy żagiel

Z perspektywy stolicy Kraków to miasto leniwie sączonej kawy i ciasnych lokali. Rzeczywiście, taki obraz pod Wawelem podtrzymuje wiele - znanych z historii - kultowych miejsc, ale dziś to już tylko pół prawdy o współczesnym Krakowie. Uśpiony potencjał gospodarczy miasta uwolnił się w ostatnich latach, istotnie wpływając na jakość życia mieszkających tu ludzi.

Posąg Pallas Ateny przed Unity Tower.

W opublikowanym właśnie najnowszym raporcie headhount organizacji Aspire, zrzeszającej firmy z branży BPO/SSC, czytamy, że pod Wawelem w tych sektorach zatrudnionych jest już ponad 50 tys. pracowników. To 10 tys. więcej niż w szczytowym okresie lat 70. zatrudniała Huta im. Lenina. W tym czasie powstała również jedna z najśmielszych koncepcji urbanistycznych, nawiązujących do nowojorskiego Manhattanu, której jedynym przejawem była niedokończona nigdy wieża NOT-u. W końcu jednak na samotnie górującym nad miastem od blisko czterech dekad szkielecie rozpięty zostanie największy biurowy żagiel miasta.

 

Unity Tower wskazać ma kierunek biznesowego rozwoju stolicy Małopolski. Kręgosłup budynku to żywa legenda gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej, symbolu pierwszego administracyjno-biurowego centrum Krakowa. Zainaugurowana na targach inwestycyjnych w Cannes budowa Unity Centre to ważne, a zarazem bardzo symboliczne dla miasta wydarzenie. Kraków przekroczył bowiem prognozowany na ten rok pułap zatrudnienia w branży outsourcingowej, a całkowita powierzchnia przestrzeni biurowych (wg prognoz największych agencji pośredniczących w obrocie nieruchomościami) osiągnie w przyszłym roku liczbę miliona metrów kwadratowych!

 

Jest jeszcze coś. Postawiony przez architektów u stóp Unity Tower posąg Pallas Ateny - antycznej bogini mądrości i wojen sprawiedliwych - stanowić ma wyraźny sygnał dla biznesu: przełamaliśmy jeden z największych przejawów inwestycyjnej niemocy pod Wawelem.

 

Miasto wchłania młodych, wykształconych ludzi z całego regionu, konkurując coraz silniej z rynkiem pracy w Warszawie, mając wiele do zaoferowania. Coraz lepsze zarobki, wysoką jakość życia i... dobrą kawę, którą sączyć można tu o każdej porze. Niebawem także w Unity Square, w cieniu ubranego w nowe szaty Szkieletora.Dawid HajokZapisz się do naszego newslettera
©2015 What's Up Magazine - wszelkie prawa zastrzeżone

What's Up?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.