800 miejsc - wielkie wyzwania

Miasteczko Olimpijskie w Londynie, modernizacja Kanału Panamskiego, projekt inteligentnych autostrad – to tylko niektóre wielomilionowe inwestycje, za którymi stoi międzynarodowa firma CH2M. A właściwie jej pracownicy: architekci, inżynierowie, księgowi, specjaliści IT, realizujący na świecie projekty, o jakich wielu się jeszcze nie śniło. Teraz mogą robić to także z Krakowa, bo CH2M nad Wisłą szykuje 800 nowych miejsc pracy.

Wyobraź sobie miasto, które jest całkowicie samowystarczalne i ekologiczne. Twój komputer czy suszarka do włosów zasilana jest wyłącznie z odnawialnych źródeł: słońca lub wiatru. Ciepła woda, która płynie każdego dnia z twojego prysznica, pochodzi z wód geotermalnych. Po mieście wożą cię taksówki bez kierowcy, a cały ruch odbywa się wyłącznie pod ziemią. Na powierzchni nie ma dróg czy ulic, są za to zielone place i skwery. Ekologiczne miasto, miasto przyszłości, Masdar City. Takie właśnie miasto powstało zupełnie od zera na środku pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Projekt tej skali nie mógł się udać bez współpracy wielu firm, a jedną z nich była CH2M, obecna przy realizacji od 2007 roku.

Siła jest w ludziach

Na całym świecie firma zatrudnia już ponad 26 tysięcy pracowników, z których w Polsce było do tej pory około 300 w pięciu biurach na terenie Polski. Ta liczba jednak z dnia na dzień rośnie, bo firma planuje w samym Krakowie do 2017 roku zatrudnić co najmniej 800 dodatkowych osób. Wszystko za sprawą planu stworzenia tu Globalnego Centrum Inżynieryjnego oraz Centrum Usług Wspólnych.

 

CH2M to światowy lider w zakresie usług doradczych, projektowych, zarządzania programami inwestycyjnymi oraz realizacji inwestycji. Opracowuje projekty koncepcyjne, budowlane i wykonawcze, przygotowuje analizy, strategie rozwoju czy dokumentacje techniczne, uzyskuje decyzje administracyjne, nadzoruje budowy i nimi zarządza. Jednym słowem – inwestycją może zająć się kompleksowo. Aby to zrobić, potrzebuje najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, dlatego też oprócz inżynierów budownictwa lądowego, architektów, hydrotechników, inżynierów ze specjalizacją elektryczną, mechaniczną, technologii przemysłowej, SRK czy telekomunikacji, zatrudnia także księgowych i analityków finansowych, specjalistów GIS, planistów, ekonomistów. Nie brakuje tu też miejsca dla specjalistów IT i zamówień oraz grafików komputerowych.

Wielkie inwestycje, wielkie wyzwania

CH2M realizuje międzynarodowe inwestycje, łącząc zespoły projektowe zlokalizowane w wielu zakątkach świata. CH2M obecna jest zarówno przy budowie obiektów przemysłowych i infrastruktury transportowej, jak i inwestycjach związanych z gospodarką wodną czy energetyką jądrową. Bierze udział w projektach z zakresu mostów i tuneli, portów morskich i lotnisk, obiektów przemysłowych i laboratoriów, unikalnych centrów B+R czy serwerowni, kompleksowego planowania całych miast, ich elementów, jak i rewitalizacji terenów zdegradowanych.

 

Wystarczy przypomnieć sobie przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Miasteczko olimpijskie zostało utworzone na zniszczonych, poprzemysłowych terenach. Wyburzono 200 starych budynków, a zamiast tego, wykorzystując 98 proc. pozostałych odpadów, zbudowano 32 nowe obiekty, 100 hektarów przestrzeni publicznej i 30 mostów. To właśnie CH2M, wraz z partnerami konsorcjum CLM, odpowiadało za projekt i budowę Queen Elizabeth Olympic Park.

 

To oni stali również za rewitalizacją terenów „The Works” w walijskiej Ebbw Vale. Dzięki temu projektowi na ruinach byłych zakładów produkcji stali powstaje miasto na miarę XXI wieku: z 2 tysiącami nowych miejsc pracy, infrastrukturą kolejową, szkołami i opieką medyczną.

 

Dzięki CH2M podróżowanie staje się bezpieczniejsze i łatwiejsze. Rozbudowa i modernizacja połączeń kolejowych Crossrail w Londynie, koleje dużych prędkości w Londynie czy Arabii Saudyjskiej, most Golden Ears w Kanadzie czy zarządzanie siecią dróg i autostrad w Wielkiej Brytanii to tylko niektóre z inwestycji związanych z infrastrukturą transportową, które zostały zrealizowane bądź są w trakcie realizacji. W wiele z nich zaangażowani są polscy pracownicy, którzy mają dzięki temu możliwość nabywania unikalnego doświadczenia.

Dzieje się tutaj

Mimo że zagraniczne projekty są niezwykle imponujące, nie należy zapominać, że również w Polsce firma obecna jest przy dużych inwestycjach. Pracownicy CH2M wraz partnerami w konsorcjum projektowali i nadzorowali modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego, który jest kluczową inwestycją w ochronie przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Są też zaangażowani – jako inżynierowie kontraktu – w budowę drugiego nabrzeża w głębokowodnym terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz w modernizację linii kolejowej E65, dzięki czemu na odcinku 550 km pociągi będą mogły jeździć szybciej, sprawniej i bezpieczniej.

 

Globalne Centrum Inżynieryjne (GCI), które powstaje w Krakowie, będzie pierwszym tego typu i na taką skalę przedsięwzięciem firmy na świecie. Zatrudniając w sumie ponad 1200 osób w GCI i SSC, biuro w Krakowie będzie drugą co do wielkości placówką CH2M na świecie. Z kolei prężnie rozwijające się Centrum Usług Wspólnych świadczy zintegrowane usługi w zakresie obsługi bieżących operacji firmy oraz realizacji i zarządzania inwestycjami.

 

Jednym z najliczniejszych działów w krakowskim Centrum Usług Wspólnych jest dział księgowości projektowej. Jego pracownicy wspierają kierowników projektów w codziennej realizacji zadań w wielu obszarach, m.in. w raportowaniu postępów w projekcie. Weryfikują budżety pod kątem ich zgodności z warunkami kontraktowymi oraz monitorują terminowość rozliczeń. Czuwają nad prawidłowym rozpoznaniem przychodu, a także analizują spójność i poprawność wszelkich danych niezbędnych do fakturowania. Wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem menedżerów przy tworzeniu struktury zadań projektu, która zapewni sprawną kontrolę kosztów, jak i rozliczeń z klientem. Ten dział rozwija się najprężniej i to tutaj CH2M poszukuje największej liczby pracowników.

 

Wielkie wyzwania wymagają wielkich nakładów pracy, ale każdemu należą się też chwile odpoczynku i rozwoju osobistego. Dlatego właśnie CH2M organizuje dla swoich pracowników m.in. tygodnie zdrowia, gdy pod okiem trenera uczą się zasad zbilansowanej diety, technik ćwiczeń, a także sposobów na zrelaksowanie. Odprężeni pracownicy chętnie włączają się w społeczne i charytatywne akcje firmy, takie jak sprzątanie świata czy pisanie inżynierskich bajek dla dzieci, które pomogą maluchom oswoić się z tym zawodem. A jest o czym opowiadać, bo świat pracownika CH2M to świat bardzo różnorodny, obejmujący zarówno skrupulatną stacjonarną pracę, jak i dalekie, zagraniczne podróże do osób pracujących w międzynarodowych zespołach projektowych.Dagmara MarcinekZapisz się do naszego newslettera
©2015 What's Up Magazine - wszelkie prawa zastrzeżone

What's Up?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.