Warning: include(/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include(): Failed opening '/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php56-fpm/lib/php') in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include_once(/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82

Warning: include_once(): Failed opening '/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php56-fpm/lib/php') in /home/platne/serwer102323/public_html/whatsupmagazine/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82
Mieszkajmy, ale bądźmy wybredni! | What's Up Magazine

Mieszkajmy, ale bądźmy wybredni!

„Mieszkać. Bądźmy wybredni!” to motto i tytuł Forum Przestrzeni. Małopolska – cyklicznego przedsięwzięcia, realizowanego przez Województwo Małopolskie. Czwarta edycja stanie pod znakiem refleksji nad kształtem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

Osiedle w Krakowie. (fot. P. Banasik)

Osiedle w Krakowie. (fot. P. Banasik)

Dyskusja, do jakiej dojdzie już 13 grudnia w gościnnych wnętrzach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, to okazja do zbadania problemu nieruchomości mieszkaniowych w Małopolsce i osadzenia ich w historycznym, społecznym oraz gospodarczym kontekście regionu. IV edycja Forum Przestrzeni bierze pod lupę problem mieszkaniowy Polaków z miast, miasteczek i wsi, sprawdzając, gdzie brakuje lokali, odpowiadających współczesnym standardom życiowym, a gdzie parametry techniczne są na tyle wysokie, że mało kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania.

Deweloperzy wprowadzają na rynek najwięcej nowych mieszkań w historii tego rynku, ale tempo, w jakim powstają, bardzo często odbija się na ich jakości. Po kilku latach nowe osiedla przypominają te, których metryka sięga 50, 60 lat wstecz. Cierpi na tym nie tylko portfel mieszkańca, ale również urbanistyczna i komunikacyjna struktura miast.

Uczestnicy Forum spróbują odpowiedzieć, czy we  współczesnym budownictwie decyduje ilość, czy jakość. Czy używane materiały są dobrej jakości, szlachetne i trwałe? Czy wznoszone budynki są tanie w eksploatacji i budowane w szacunku do środowiska naturalnego? Zaledwie 19 proc. kupujących mieszkania w Krakowie w ogóle zwraca uwagę na jakość architektury i zastosowane technologie. Nie jest istotna estetyka i standard – liczy się własność.

Budowa osiedla w Krakowie. (fot. P. Banasik)

Zaskakujące, z jaką nonszalancją wielu decyduje się na zakup niskiej jakości mieszkań, które będzie spłacało po zaciągnięciu komercyjnych kredytów przez kolejne 30 lat (sic!). Dużo więcej uwagi przykłada się do zakupu samochodu, który zmienia się już średnio co 4 lata. W konsekwencji niska jakość, gęsta zabudowa, niedobór zieleni, minimalne rozwiązania proekologiczne, słabo zagospodarowane przestrzenie wspólne kształtują naszą miejską rzeczywistość na kolejne półwiecze.

Paneliści i goście Forum Przestrzeni poruszą wiele aktualnych problemów, dotyczących chociażby zielonego budownictwa, zasad budowania współczesnych osiedli czy możliwości egzekwowania jakości we współczesnym budownictwie deweloperskim. Spotkanie rozpocznie się punktualnie o godz. 10.00, 13 grudnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39. Więcej informacji: https://www.malopolska.pl/forumprzestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *