Łap się w LAB (w Sabre)

 

Innovation Lab – tak nazywa się specjalnie dedykowane nowym technologiom laboratorium działające od listopada w krakowskiej siedzibie Sabre Polska przy ulicy Wadowickiej. Powstało, aby w wolnym (ale nie tylko) czasie pracownicy Sabre mieli… pełne ręce roboty.

Innovation Lab w Sabre. (fot. R. Romanowski / What’s Up Magazine)

Można tu tworzyć, kroić, wypalać, podłączać, testować, podpinać, programować wszelkie urządzenia, których zastosowanie może okazać się zasadne w przyszłości. W Innovation Lab – wg zamierzeń projektu – pracownicy firmy mają czuć tzw. swobodę twórczą, aby to, co obmyślają, mogło przydać się, nie tylko im, ale i firmie i jej klientom.

– Nasze laboratorium to przestrzeń dla pracowników Sabre Polska, w której mogą pracować i rozwijać swoją kreatywność. Każdy będzie mógł z niej skorzystać przez kilka godzin w tygodniu, żeby pracować nad swoimi pomysłami niekoniecznie związanymi z pracą zawodową – mówi Lucjan Sosna, dyrektor do spraw rozwoju oprogramowania z Sabre Polska. Pokazuje nam urządzenia, które mogą wspomagać wynalazców i programistów w ich „pracy na boku”: drukarki 3D, sprzęt do Augmented Reality, urządzenia do Virtual Reality, prototypy do budowy robotów, obiekty Internetu Rzeczy a także stały dostęp do sieci, chmury a nawet komputera kwantowego

Innovation Lab w Sabre. (fot. R. Romanowski / What’s Up Magazine)

Eksperci Sabre chętnie dzielą się wiedzą o tym, jak urządzenia Innovation Lab mogą zostać wykorzystane do tworzenia innowacyjnych pomysłów mogących mieć wpływ na przyszłość firmy, branży turystycznej i całej gospodarki. – Jesteśmy amerykańską firmą tworzącą oprogramowanie głównie dla przemysłu turystycznego ale też powszechnie stosowane rozwiązania przez hotele, biura podróży czy linie lotnicze. Chcemy, aby nasi pracownicy rozwijali się wielotorowo, stąd pomysł na uruchomienie Laboratorium Innowacji – przybliża model działania Sabre w tej dziedzinie Dagmara Mateja, Senior Communications and Brand Specialist.

Co ważne, i co specjalnie podkreślali przedstawiciele Sabre Polska, tak wyposażonego laba w krakowskim światku IT dotąd nie było. Np. profesjonalne drukarki 3D drukujące z plastiku czy specjalne okulary VR (m.in. zestawy Oculusa) – to tylko niektóre z przydatnych urządzeń, z których możecie korzystać od listopada w Innovation Lab (oczywiście będąc zatrudnionym w Sabre). Oprócz tego mini-roboty, wysokiej klasy czujniki (m.in. monitorujące powietrze) oraz specjalne sterowniki do oświetlenia.

Innovation Lab w Sabre. (fot. R. Romanowski / What’s Up Magazine)

– Wszystko to składa się na bardzo interesującą propozycję, która często, mamy nadzieję, będzie decydować o końcowym wyborze Sabre jako pracodawcy dla młodego, szukającego pracy specjalisty czy specjalistki – słyszymy od zarządzających krakowskim oddziałem firmy.

 

 

Rafał Romanowski

Dziennikarz, publicysta, podróżnik, wykładowca i szkoleniowiec w jednym. Pisze głównie dla „Gazety Wyborczej” o polityce, nowych trendach, social media, lotnictwie, różnych krajach globu. Wykłada dziennikarstwo na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Podróżował m.in. przez: Malezję, Sri Lankę, Namibię, Tajlandię, Syrię, Chiny, Liban. Współautor dwóch książek o Krakowie oraz bloga Miastaiuczucia.pl. Aktywny na Twitterze jako @FkrutceCom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *