Krakowski Park Technologiczny ma 20 lat

Jesienią tego roku mija 20 lat od powołania  „Centrum Zaawansowanych Technologii Sp. z o.o. Krakowski Park Technologiczny Specjalna Strefa Ekonomiczna”. Tak brzmiała pierwsza pełna nazwa spółki. Rozporządzenie powołujące krakowską strefę  nosiło datę 14 października 1997 roku.  

Przypomnijmy, że 1997 rok – gdy spółka się konstytuowała – był czasem gwałtownych przemian gospodarczych. W Krakowie i regionie upadały fabryki, a ludzie tracili pracę martwiąc się o niepewną przyszłość. Pomimo tego,  nie brakowało wówczas entuzjazmu dla przemian, które miały zbudować nowy wymiar gospodarczy w Krakowie i Małopolsce. Krakowski Park Technologiczny miał stać się jednym z narzędzi tych zmian. 

 
 
Początkowa powierzchnia krakowskiej strefy wynosiła 66,4801 ha i była zlokalizowana wyłącznie w Krakowie. Obecnie KPT ma podstrefy w 35 gminach i obejmuje  obszar ponad 949 hektarów na terenach województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W chwili powołania Spółka nie została wyposażona w żaden majątek, a jej kapitał zakładowy wynosił 85 tys. zł. Obecnie KPT jest właścicielem dwóch biurowców, które służą firmom z branży ICT. Kapitał zakładowy spółki wynosi ponad 17,5 mln zł, a   aktywa spółki są szacowane na ponad 132 mln zł.
 
Założycielami KPT byli: Skarb Państwa, Gmina Kraków, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Krakowski. W kolejnym – 1998 roku – do spółki dołączyła Akademia Górniczo-Hutnicza i Huta im. Tadeusza Sendzimira. Po reformie samorządowej z 2000 r. kolejnym udziałowcem spółki zostało Województwo Małopolskie.

Do końca sierpnia 2017 roku KPT wydał firmom 250 zezwoleń na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.
Do końca czerwca 2017 r. przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie 4,6 miliarda złotych, z czego 3,8 mld zł firmy już zainwestowały w nowe projekty realizowane na terenie strefy. 

Z okazji 20-lecia działalności Krakowskiego Parku Technologicznego w ramach wydarzenia odbywającego się pod hasłem NonStop Future zostały wręczone nagrody spółki czterem firmom: Comarch S.A., Valeo Autosystemy sp. z o.o., Sinerise S.A. i Gmina Niepołomice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *