Czym skorupka za młodu…

Siedemdziesiątka dzieci opanowała szacowny budynek Krakowskiego Parku Technologicznego. Wprawdzie tylko na weekend, ale i tak działo się sporo. O tym, że startupy to domena młodych, wiedzieliśmy już od dawna – nie wiedzieliśmy tylko, że aż tak młodych. Energia dzieciaków – i ich pomysły – zaskoczyły nawet organizatorów.

Startup Weekend Kids w Krakowskim Parku Technologicznym. (fot. P. Banasik / What’s Up Magazine)

– Przekonujemy się, że dzieci pracują całkiem inaczej niż dorośli. Rozmawiam z jednym uczestników, nagle on wyjmuje telefon i zaczyna grać w grę, nie przerywając rozmowy – opowiada Bartek Józefowski z KPT. – W niektórych grupach jest nawet wyznaczony czas na zabawę, dlatego łatwo tutaj spotkać grupy, które grają w berka czy ganianego.

I owszem: z jednej strony ściany obwieszone samoprzylepnymi karteczkami, biurka pełne komputerów i pudła pełne przedłużaczy, dziesiątki papierów, pomysły na biznes rozpisane na wielkich kartonach na podłodze. Z drugiej: stosy pudełek po pizzy, gonitwy po obszernym holu, sporo zamieszania i gwar rozemocjonowanych głosów. Oraz setki pytań od spragnionych wiedzy dzieciaków, trzy dni ciężkiej pracy i jedenaście świetnych pomysłów – tak w skrócie przedstawiały się efekty (oraz przebieg) pierwszego Startup Weekend Kids, zorganizowanego przez Krakowski Park Technologiczny.

Startup Weekend Kids w Krakowskim Parku Technologicznym. (fot. P. Banasik / What’s Up Magazine)

Na co stawiali najmłodsi? Pomysły były różne – począwszy od portalu, na którym dzieci mogłyby wystawiać swoje prace plastyczne i sprzedawać je w celach charytatywnych, portal umożliwiający seniorom aktywne spędzanie emerytury, przez stronę internetową, dzięki której można wypożyczać sprzęt elektroniczny, aplikację do tłumaczenia pojęć szkolnych i wymiany wiedzy, aż po portal, umożliwiający cyfrowe „podróżowanie” i poznawanie egzotycznych gatunków zwierząt czy aplikację, odciągająca nastolatków od telefonów i ułatwiająca nawiązywanie znajomości. Wśród mentorów i jurorów przedstawiciele dorosłego krakowskiego środowiska startupowego, którzy cennymi radami dzielili się z młodzieżą.

Kolejna edycja Startup Weekend Kids już 20 kwietnia, tym razem w Lublinie. Warto śledzić tę inicjatywę, bo – jak mówią sami organizatorzy – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym lepsze startupy zrobi.

(fot. Piotr Banasik / What’s Up Magazine)

        

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *